Meksika’ya Genel Bakış

19 09 2015

Meksika bir gün mutlaka gitmek istediğim ancak hem uzaklığı, hem “aman haa oraya tek başına gidilmez” denilen tehlikeli oluş hali ile hep sonraya bırakılmış ülkelerden bir tanesiydi. Meksika’ya Türkiye’den turla gitme seçeneğini araştıranlar da, pek ekonomik bir seçenek olmadığını şimdiden biliyorlardır.

Neyse, kısmet bizim için galiba 2015’miş. Benim gündemime de son anda giren ABD’deki bir toplantının öncesine Meksika tatilimizi ayarlamaya karar verdik. Her şey son anda geliştiğinden, Türkiye’nin neredeyse üç katı büyüklükteki bu devasa ülkeye gidişimizi planlamak da birkaç güne sığmak zorunda kaldı.

Meksika-haritasiHemen bir Lonely Planet edindim. Aynı zamanda Internet kaynaklarından da fena halde yararlandım. Yine Türkiye’den organize turlar düzenleyen seyahat şirketlerinin programları da faydalandığım diğer bir kaynak oldu. Meksika’da 12 gün kaldık, bu, devasa, aynı zamanda doğa, kültür ve tarih açısından çeşitlilik gösteren ülke için çok az bir zaman. Hele bizim gibi sonunda da birkaç günü denizde geçirelim derseniz, planlamada bayağı bir akrobasi yapmak gerekiyor.

Ülkenin daha tehlikeli olduğu söylenen bölgeleri var (çoğunluğu uyuşturucu savaşlarına ya da trafiğine ait) ancak bizim tercih ettiğimiz bölümlerde çok büyük bir tehlike uyarısına rastlamadık.

Ben klasik olarak bu 12 günden maksimum faydayı elde etmeye çalıştığımdan, tatil kimi zaman biraz sıkışık oldu… Alternatif görüşe sahip sevgili eşimse daha yavaş deneyimden yana… Ki bu bakışın da gerçekten getirdiği farklı bir keyif var.

Tatil planlamasında biz arkeolojik noktaları ipucu olarak kullandık. Ancak Meksika’yı gördükten sonra doğal alanlar da kılavuz olabilirmiş dedik. Zira Türkiye’ye nazaran çok daha az el değmiş, muhteşem de bir doğası var. Bizim rotayı, doğa gezileri ekleyerek de yapmayı düşünebilirsiniz.

Deniz seçeneğini Karayipler’den yana kullandık. Ancak denizde gerçirdiğimiz dönemde hava fena halde sıcaktı ve biraz da kalabalık. Gidip deneyimledikten sonra, burada deniz için planlama yapmaktansa, Ege’nin serin sularına bırakalım kendimizi demek bana daha anlamlı geldi.

Meksika planında beni en zorlayan şey mesafeler, kimi zaman da bu mesafelerin tropik ormanlar içinden geçmesi sebebi ile iyice uzamaları gerçeği oldu: Yani haritaya bakıp bu yol 6 saat herhalde dediğiniz mesafenin otobüs ile 15 saat sürmesi gibi. Meksika’da ülke içi uçuşlar için bir kaç havayolu alternatifi var, ancak daha geniş seçenek ve sık uçuş AeroMexico’da. Farklı şehirler arası uçuşlar “Mexico City” aktarmalı. Bu da gecikmeler, uçak kaçırma ihtimali vs. demek. Zira Meksiko City de inanılmaz yoğun bir havalimanına (ve nüfusa) sahip.

Bu kısıtlar çerçevesinde tatilimizin merkez durakları şöyle oldu: Mexico City, Teotihuacan, Oaxaca, Palanque, Merida, Valladolid, Tulum, Playa del Carmen ve Cancun.

Meksika’da da Türkiye’de olduğu gibi inanılmaz bir otobüs ağı, hatta otobüslerde farklı konfor seçenekleri var. Çoğunlukla otobüs kullandık, bir defa uçak. Planı en zorlaştıran ama tatilimizin de baştacı Palanque oldu.Zira burası tropik ormanlar içinde eski bir Maya şehri; ulaşmak da buradan ayrılmak da ulaşım seçenekleri ve günlerimizin genel akışı için de bizi zorladı; tatilimizin en sıkışık bölümü de burada geçti.

Biz Meksika insanlarını çok sevdik: Çok barışçıl ve sakin görünümlü insanlar. Türkiye’den daha da fakir görünümlü bir hali var ülkenin. Teorik olarak da ekonomik büyüklükte bizden daha yukardalar, kişi barşı gelirde ise aynı yerlerdeydik. (2014 yılı baz alındığında ve $ kuru 3’lere dayanmadığında) Yine de bizim yurt insanından daha mutlu, daha hayatı sindirmiş ve bilge bir halleri vardı. Genel olarak sokakta beyaz ırktan birine rastlamak en düşük ihitmal. Çok yoğun olarak yerli ya da melez görmek mümkün. Tahmin edeceğiniz gibi halkın içinde sınıflar var en altta yerliler olmak üzere melezler ve beyazlar geliyormuş. Konuştuğumuz bazı -melez olduğunu sonradan anladığımız- insanlara yerli dili bilip bilmediklerini sorduğumuzda, yüzlerini ekşitip hayır, yerliler bu dilleri bililer kıvamında cevaplar verdiler. Ve hep yerlilerin köylerde oturduğunu söylediler. Ne menem bir şeymiş kardeşim bu şehirli olmak… Ve hep birilerini (çoğunlukla köylüleri ve kadim halkı) aşağılamak. Meksika ile Türkiye’nin bu noktada buluştuğunu söyleyebiliriz.

Meksika’nın tamamını görmedik ama doğasının da çok çeşitli olduğunu söylemekte fayda var. Bize sık yöneltilen bir soruya hemen buradan yanıt veriyorum: Hayır sombrerolu (Meksika ile çok bağdaştırılan geniş kenarlı şapka), çölümsü bir coğrafyada, kaktüsler arasında yatan tembel Meksikalı görmedik. Ama çöle de gitmedik 🙂

Söz Amerikalıların yarattığı bu Meksikalı prototipine gelince, Meksika’nın yarısının zaman içinde ABD’ye satıldığını hatırlatalım. ABD’ye geçen topraklar: California, Nevada, Utah, Arizona, New Mexico, Wyoming ve Colorado.

Tatilimizin sıkışıklığından bahsetmiştim: Bu nedenle Guetamala ya da Belize’ye geçmeyi hiç düşünmedik. Ancak geçiş olanakları, hatta Palanque’den organize turlar dahi var.

Vizeye gelince: Pasaportumuzda ABD vizesi oldğundan, Meksika için vize almamız gerekmedi, ancak alınması gerekse bile okuduğum kadarı ile Internet üzerinden kolayca ve kısa bir sürede alınabiliyor. Meksika gümrüğünden geçişimiz de son derece kolay ve hızlı oldu.

Yemeklere gelince: Et ağırlıklı, lezzetli bir mutfak, ancak seçenkler çok da fazla değil. Sonlara doğru sıkıldık. Hijyeni çok dert etmezseniz her yerde satılan doğranmış, temizlenmiş sunulan meyveler muhteşem… Tanımadığımız pek çok sebze ve meyveyi de burada rahatlıkla tatmak mümkün. Bir de Meksika bir sürü sebze ve meyvenin ana vatanı: Mısır, ayçiçeği, patates, domates gibi…

Dil konusunda, ingilizce ile yarı yolda kalabilirsiniz. Paslanmış da olsa ispanyolcanızı raflardan indirmeniz gerekecek….

Sonuç olarak, biz gittik, gezdik ve çok beğendik…


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: