Özbekistan’a ilk bakış: Taşkent

8 11 2014

Taşkent’e varmadan bir başkentin sıkıcılığını üzerinde taşıdığını düşünmüştüm. Taşkent’te geçirdiğim iki günün sonunda diyebilirim ki bir başkentin tüm geleneksel ögelerine sahip ancak onun da ötesini barındırıyor.

Taskent01

Taşkent’te beni en çok şaşırtan ve büyüleyen şey çok geniş caddeleri, çok geniş meydan ve alanları ile tüm bu söylediğim yerlerin istisnasız ağaçlandırılması idi. Her yerde göğe yükselen ulu ağaçlar ve o geniş caddelerin üzerinden birbirlerine uzanan kocaman dallar. Uzun lafın kısası benim cennetim ve yazdıklarımdan takip edebileceğiniz gibi ben Taşkent’i çok sevdim. Özellikle İstanbul’un çapraşıklığı, katledilen yeşil alanları ve neredeyse  nefes almamıza izin vermeyecek şekilde betonlaşması düşünülünce sanıyorum bu yeşil ve geniş alanlı şehri sevmem kaçınılmazdı. Taşkent’te de binalar yüksek katlı hatta İstanbul’a kıyasla -gecekonduları hariç tutuyorum- daha bakımsız. Ancak yine neredeyse her bina ile caddeler arasında sıralı ağaçlar dikilmiş. Bu ağaçlar hem binalarda yaşayanları rahatlatıyor, hem şehri daha yaşanılır hale getiriyor, hem de caddenin sesini izole ediyor.

Maveraünnehir adını tarih derslerimizden anımsayacaksınız. Ceyhun ve Seyhun Irmakları arasında konumlanmış ve şu anda bir bölümü Özbekistan’da yer alan bu bölgeye Maveraünnehir deniyor. Maveraünnehir’de yer alan Taşkent tarihin önceki dönemlerinde de başrollerde yer aldığından, turistler için hiç de azımsanmayacak istikametler sunuyor.  Diğer yandan Taşkent 1966’da gerçekleşen bir deprem ile nereyse tamamen yıkılıp, ardından yeniden yapılmış. Taşkent aynı zamanda kafe ve lokantalar açısından herhangi bir dünya şehrinin sunacağı seçenekleri sunarak, Özbekistan’ın gezdiğimiz diğer şehirlerden farklılaşıyor. Bir de tabii Liboşlar Galerisi ile…

Liboslar Galeryası

Liboş kıyafet demekmiş meğerse. Gerek bu müzede, gerekse de mağaza adlarında ne zaman liboş kelimesini görsek, kendimizi gülümsemekten alamadık.

Özbekistan’ın rol modeli ve unutulmaz tarihi karakteri Timur. Amir Temur olarak her yerde anıldığını görmek mümkün. Haliyle Taşkent’te bir Amir Temur müzesi ve meydanı bulunuyor. Amir Temur müzesinin şekli Timur’un tacının/şapkasının şeklinde. Görkemli binanın içinde Timur dönemine ait farklı eşyalar sergileniyor. Özbekistan’da müzelerin giriş bedeline ek olarak bir fotoğraf çekme bedeli bulunuyor. Fotoğraf çekmek isteyenler bu bedeli ayrıca ödüyorlar.

Taşkent

Taşkent’in metrosu da ünlü: Farklı duraklar için neredeyse sanat eseri deniyor. Metroda fotoğraf çekmek yasak ve bol miktarda polis görünüyor etrafta. Aslında pek çok yerde yüksek sayıda polis görülüyor. Daha önceki yıllarda polisin rüşvet almak amacı ile turistlere çeşitli şekillerde rahatsızlık verdiğini okuduk ama bu artık olmuyormuş. Metroya gelince biz de birkaç durağa göz attık. Güzeldi ancak sanıyorum beklentilerimi çok yükseltmişim, beklentilerim karşılanmadı.

Taşkent’te uğradığımız noktalardan bir tanesi de Ali Şir Nevai parkı.  Bu ülkede de her şeyin fazlası ile ihtişamlı, büyük ve gösterişli planlanması gözlerimizden kaçmadı. Park değil ama belki parka adını veren Ali Şir Nevai’den bahsetmekte fayda var. Adına Özbekistan’da sıklıkla rastlanıyor. Özbek edebiyatının babası sayılıyor. Bu ünvanı da Çağatayca yazının gelişimine verdiği katkı ile sağlıyor.

Taşkent’teki en önemli turistik istikamet Hazreti İmam (ya da Hast-i İmam) Kompleksi: Burada Barak Han Medresesi, Keffal Şaşi Türbesi, Muyi Mübarek Medresesi, Tila Şeyh Camii ve Hast’i İmam Camii bulunuyor. Barak Han Medresesi 15. yüzyılda yapılmış, ilerleyen yüz yıllarda eklemeler görmüş. 1950’li yıllarda ise restore edilmiş.

Barak Han Medresesi

Şu anda bir kütüphane olan ve içinde 3.000 orjinal eser barındırın Muyi Mübarek Medresesinin kolleksiyonun parlayan yıldızı ise  dünyadaki en eski Kur’an. 8. yüzyıla tarihlenen Kur’an ın, halife Osman’a ait olduğuna inanılıyor. Ceylan derisine yazılı bu Kur’an’ın kocaman genişçe sayfaları ve inanılmaz bir kalınlığı var ancak fotoğrafının çekilmesi yasak. İstanbul Topkapı Müzesi ve İslam Eserleri Müzesinde de Osman’ın Kur’an’ı olarak bilinen Kur’an bulunuyor.

Hast-i İmam Camii

 

Kukeltaş (Süt Kardeş) Medresesi, Ebul Kasım Medresesi İslam Tarihine ait diğer tarihi istikametler. Taşkent’te öne çıkan katedraller de bulunuyor ancak bizim programımızda herhangi bir örneği yer almıyordu. Bu sebeple ziyaret edemedik.

Son olarak Çarsu Pazarı Taşkent’te uğradığımız son noktamız oluyor. Ülkesinde oldukça fazla otantik çarşısı olan, çarşı kültürü hala canlı devam eden biz Türkler için çok ilginç olmamasına karşın yine de temizliği ve düzeni sayesinde otantikliği ile ilginç bir kontras yaratan bir pazar burası. Çarsu Farsça bir kelime ve Dörtyol ya da Kesişen Yollar anlamına geliyor. Bizdeki Çarşı kelimesi de buradan geliyor. Eskiden satıcılar, tüccarlar böyle dört yol ağızlarında toplanıyorlarmış. Sanıyorum çarşı kelimesi de böylece yeni bir anlam kazanmış.

Chorsu Pazar TaşkentÇarşu çok düzenli bölümlenmiş ve her bölümde satılan ürünler sınıflandırılmış. Adeta market gibi. Taze süt ve et ürünleri tamamı ile kapalı bir binada satılırken, diğer ürünler sadece üstü kapalı bir alanda yer alıyordu. Çarşıda gördüğümüz enteresan ürünlerden bir tanesi peynirlerdi. Aşağıdaki resimde gördüğünüz son derece muntazam farklı geometrik şekillerdeki şeyler peynir. Son derece katı ve  son derece tuzlular.

Özbek Peynirleri

 

Peki bizim yapmadığımız ama sizin yapabileceğiniz ne olabilir? Taşkent’te bizim uğramadığımız Tarih Müzesi bulunuyor ki eski çağlardan başlayarak tarihi eserlerin sergilendiği bir müze imiş. Seçimi ben yapsaydım Amir Temur Müzesi yerine bu müzde vakit geçirmeyi tercih ederdim.

Taşkent’te çok geniş alanlar olduğundan bahsetmiştim. Bunların sanıyorum en devasa olanı da Müstakillik Meydanı. Bizim özellikle ev için kullandığımız arapça bu kelimenin orijinal anlamı ise tahmin ettiğiniz üzere bağımsızlık. Müstakillik Meydanı her devirde başka bir ad almış ve her devirde başka bir heykele ev sahipliği yapmış… Bu devasa açık alanda da biraz vakit geçirmek, çiçek gibi bakılmış bahçesi ve parkında oyalanmak isterdim.

 


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: