Yağmurlu bir gün ve Elvada Tsugumi

28 06 2014

2006 yılında alınmış pek çok kitabım var. Ne okuyacağım hep aklımı kurcalar; Keyifli kitapların içinde kaybolmanın, son sayfalara yaklaşırken önlenemeyen hüznü. İyi kitap insanı mıknatıs gibi eve çekerken, başucundaki keyifsiz kitap da günlerce kitapla arandaki bağı koparabilir. Kısıtlı zamanın önceliği en iyi kitapları okumak değil midir?

Elvada Tsugumi

İşte 2006 yılının şubatında pek çok farklı eski kitapçıdan sipariş edilmiş yaklaşık elli altmış kitabın da böyle bir öyküsü var. Sağdan soldan toparladığım iyi yazarlar, iyi kitaplar listeleri, hmmm ben bu yazarı seviyorum, o yazar da şu yazarlardan etkilenmiş o zaman onları da severim geçişli denklemlerinin notları ve 2006 şubatındaki alış-veriş çılgınlığının birikip, patlayışı.

Elvada Tsugumi, 2006 şubat bereketinden. Geçtiğimiz tatil dönüşü güzel bir roman ya da öykü okumak istediğimde, kütüphanenin okunmamışlar bölümünden seçtiğim Elvada Tsugumi 143 sayfalık kısa bir roman. Benim okuduğum kitap Parantez Yayınlarından.

Elvada Tsugumi’yi okumak yağmurlu  bir tatil gününde pencereden dışarıyı seyretmek gibi… Öylesine huzurlu ve öylesine hüzünlü…

Duygusal farkındalığı son derece yüksek yazar Mohoko Yosimoto (ya da takma adıyla Banana Yosimoto ) bizim kaçırdığımız anları bizler için yaşayıp, o incecik diliyle anlatıyor…

Bir arkadaşlığın ve dönüşümün hikayesi Elvada Tsugumi.  Ve kitabın o güzel sayfalarından birinde diyor ki: “Böyle yağmurlu günlerde geçmişle gelecek yavaşça çözülüp havada asılı kalır, insanı kuşatır.” Bir pencereden yağmurlu dünyayı seyretmeyi sevenler kaçırmasınlar!

 


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: