Fas Gezisi – Meknes ve Molla İdris Kasabası

27 10 2013

Gezimizdeki ilk kraliyet kenti Rabat’ın ardından,  ikinci kraliyet kenti Meknes’e vardık. Yine otoban üzerinden seyahatimiz 1.5-2 saat civarında sürdü. Meknes gezimiz adeta bir rüzgar gibi geçti. Aynı gün içinde bir kaç farklı kenti dolaşmak, o kentleri tam kavrayamamak ve hissedememek anlamına da geliyor sanırım.

Mantar Meşesi

Rabat, Meknes yolu üzerinde şarap mantarlarının üretildiği tek ağaç olan şarap meşelerine kısa bir ziyaret yaptık. Bu ağaçların yetişmesi özel iklim koşullarını gerektiriyormuş, bu da özellikle Portekiz, İspanya gibi güneybatı Avrupa ile Fas’ı da içine alan Kuzey Afrika’da gerçekleşiyormuş. Yukardaki resimde ağaçların kahverengi olarak gördüğünüz kısımları mantar üretimi için ağacın kabuğunun soyulmasından kaynaklı. Ağaç ardından kendi kabuklarını yeniden oluşturuyormuş.

Meknassis Berberileri ilk defa 10. yy.’da Meknes’e yerleşmişler. Kent de adını bu kabileden almış.  Meknes’te ilk durağımız Molla İsmail’in mozalesi. Molla İsmail, Meknes’i ilk defa 17. yy.’da Alawite (kelimenin türkçe karşılığı Alevi olarak görülmekle beraber, tarihsel anlamda hanedanlık bu adla mı çağrılıyor emin olmadığımdan ingilizce adını kullandım) Hanedanlığı esnasında başkent yapmış hükümdar.

Molla İsmail Türbesi, Meknes

Mozalenin içinde fotoğraf çekmek yasak. Pek çok iç avludan geçerek vardığımız yerin sakin ve huzurlu bir havası var. Mozalenin çıkışında, hemen onun yanında yer alan Bab el-Mansur’a gidiyoruz. Bab kapı anlamına geliyor. Diğer bir deyişle, Meknes’te 27 tane olan kapıların en büyüğü Mansur kapısına yöneliyoruz. Kapıya giderken gösterişli bir tabeleda “Kraliyet Golf Sahası” ibaresini okuyoruz. Şimdiki Fas kralının düşkün olduğu konulardan bir tanesi golfmüş. Bunun yanında rehberimiz golf turizmi için de Fas’ta girişimler olduğundan da bahsetti.

Bab el-Mansur, Meknes

Bab el-Mansur’un tam karşısı ise Medina’nın kalbi el-Hedim meydanı. Yine Molla İsmail tarafından yaptırılan meydan kraliyet gösterileri ve idamlar için kullanılmış.

el-Hedim Meydanı, Meknes

Meknes’in ardından son adresimiz 25KM mesafede, Zerhoun dağında, karşılıklı iki tepeye kurulmuş Molla İdris kasabası. Kasabada yer alan İdris’in mozalesi, aynı zamanda bir hac mekanı. Faslılar’a göre belirli bir takvim doğrultusunda buraya yapılan altı ziyaret, Mekke’ye yapılan Hac yolculuğuna eş değer.

Molla İdris kasabası

Molla İdris’in Fas tarihinde yeri çok önemli: Kendisi Hz. Muhammed’in soyundan geliyor ve Abbasi Halifesi Harun Reşît’ten kaçarak bu kasabanın yakınlarına yerleşiyor. Berberileri örgütleyerek Fas tarihinde ilk önemli hanedanlığı -İdrisiler- kuruyor. Kimilerince bu Fas’ın ülke olarak tarihinin başlangıcı kabul ediliyor. Yine Fez’in kuruluşunu da bu hanedanlık gerçekleştiriyor. İslamiyet Fas topraklarına İdris’ten önce geliyor ancak daha köklü hale gelmesi İdris zamanına rastlıyor.

Mollas İdris Türbesi

Burasına aslında mozaleden çok türbe demek daha doğru olur sanırım. İçeriye yine Müslüman olmayanların girmesi yasak. Burası aynı zamanda Fas’ta Mülümanlığımızın sorgulandığı ilk yer oldu ancak sanırım Türkiye’den oluşumuzu belirtmemiz ve Faslı rehberimizin müdahalesinin ardından içeri girebildik.

Molla İdris Türbesi

Gezinin bu son durağında verdiğimiz son kahve molasını bu küçük kasabanın çarşısını dolaşarak değerlendirdik. İnanılmaz güzel fotoğraf kareleri vardı, ancak ben insanlardan bu konuda izin almaktan çekindiğimden, sadece bakmakla yetinerek zaman geçirdim.

Molla İdris Kasabası çarşısı

Bulunduğumuz noktadan yaklaşık 4.5KM uzaklıkta, tepeden inerken görüntülerini uzaktan seçebildiğimiz eski Roma kenti Volubilis vardı. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bu eski kent kalıntıları, Romalılara ait en sağlam kalmış koloni kenti olma özelliğini taşıyor. Pek çok yapının seçilebildiği ve mozaikleri ile ünlü kente  malesef bizim uğrama şansımız olmadı. Yine gezide neyi farklı yapardım diye kendime sorduğumda, mutlaka buraya uğrardım diye düşünüyorum. Rabat, Meknes bölgesini tek günde geçmek hem fazlasıyla acele bir gezintiye, hem de çok fazla noktanın atlanmasına neden oluyor. Ben sanırım bu geziyi şöyle planlardım: Rabat’ı gün içinde dolaştıktan sonra Meknes’te konaklar, ertesi günde Meknes, Molay İdris ve Voulibis’i yaparak Fez’e doğru yola çıkardım…


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: