Sakız Adası – Sakız Adası 10.5K ve Yarı Maraton Koşusu

24 09 2013

Sakız Adasına asıl gidiş nedenimiz 2. kere düzenlenen Sakız Adası 10.5 ve yarı maraton koşusuna katılmaktı. İyi ki de gitmişiz. Bu son derece amatör ruh ve az sayıda insanın emeğiyle yapılan çok güzel bir parkurda koşulan yarışla ilgili her şeyi çok sevdik.

WP_20130901_027

Yarış bizim de kaldığımız otel Karfas’a oldukça yakın Thiminia köyünden başlamaktaydı. Parkur 10.5K olarak planlanmıştı ve pek çok daracık, gölgeli sokaktan geçerek başladığımız noktaya geri dönüyordu. Yarı maraton koşanlarsa, aynı rotayı iki kere yaparak yarışı tamamladılar. Neredeyse hiç yokuşlu olmayan parkur hepimizin çok hoşuna gitti. Güzel pek çok taş evin ve güzel ağaçların gölgesinde koştuk. Zaman Zaman içinde pazar ayini yapılan kiliselerin önünden geçtik. Ayine giden, güzel kıyafetlerini giymiş ev sahiplerimizle karşılaştık.

WP_20130901_044

Yarışın sonunda üçüncü olmak benim için hoş bir sürpriz oldu. İlk üçü Türklerin domine etmesi ise sürprizi daha da keyifli hale getirdi. Yarış çok küçük bir ekiple, özenle hazırlanmıştı. Yarış sonunda aldığımız çantalarımızda küçün bir şişe uzo bile vardı… O iyi niyetli emek, güzel parkur hepimizin çok hoşuna gitti. Bizim 30 Ağustosumuza denk gelen tatilde koşulan bu yarış, Sakız’a kaçamak için en güzel bahanelerden bir tanesi.

Sakız Adasında özellikle konaklama için tavsiye edilen Kampos denilen bir bölge var. Eski Ceneviz evleri ile ünlü ki zaten konaklama seçenekleri de bu evlerden oluşuyor. İşte koştuğumuz, parkurun geçtiği bölge burasıydı. Bu muhteşem organizasyon için Michalis Simiriotis’e teşekkür ederiz! Kendisi yarışın sonunda Adım Adım için yaptırdığı güzel plaketi de bizlere iletti.

Sakız Adası Yarı Maratonu

Koşumuzun ardından ilk defa kendi otelimizin plajından deniz girdik ve toparlandıktan sonar bu sefer de Megas Limnionas adında bir koyda Agira Tavernasına gittik. Gittiğimiz lokantaların hepsinden çok memnune kalmıştık, ancak burası benim bir numaram oldu. Lokanta gittiğimizde tıklım tıklımdı. Yerliler sanki Sabah ayinin ardından buraya gelmişlerdi. Yediğimiz en iyi ahtapot ve kabak çiçeği dolması buradaydı.

Agira Taverna

Artık tatilimizin sonuna yaklaşmıştık. Geri kalan zamanımızda bu şirin koyda denize girdik, güneşlendik ve dinlendik. Feribot saatimiz yaklaşınca da adaya veda ederek ayrıldık.

Biz adanın kuzeyini gezmeye zaman bulamadık. Sanırım orada da görülebilecek köy ve plajlar var. Sakız Adasının sembolü ünlü değirmenler ise feribotun yanaştığı iskelenin biraz kuzeyinde. Adadan ayrılırken en son bu manzaraya bakarak, Çeşme’ye geri döndük…


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: