Alaska Gezisi – Denali Ulusal Parkı

27 07 2013

Alaska Gezilerinin önde gelen duraklarından bir tanesi de Denali Ulusal Parkı. Denali Ulusal Parkı Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı olan McKinley Dağına (6.194m) ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında yürüyüş severlerin (trekking, hiking) en sevdiği istikametlerden bir tanesi.

IMG_6303

Bizim Alaska’da ilk durağımız, Alaska’nın da en büyük şehri olan Anchorage idi. Burada araba kiralayarak Denali’ye uzanan otoban üzerinden sabah saatlerinde yola çıktık. Otoban konusunda beklentilerinizi bir düzene oturtmak üzere çoğunlukla bir geliş bir de gidiş olmak üzere iki şeritli bir yoldan bahsettiğimizi vurgulamak isterim. Yolda genel olarak bizim yollarımızda alıştığımız şekli ile yeme-içme ve tuvalet ihtiyaçlarının karşılanabileceği tesisler yok, ancak yerleşim alanları mevcut. Otoban muhteşem bir doğanın içinde akıp gidiyor, bazan önümüzdeki manzarada nereye bakacağımızı şaşırdık. Arada manzaraya bakmak, fotoğraf çekmek ya da dinlenmek amaçlı duraklamak için noktalar da bulunuyor. Yolda dikkatimizi çeken şeylerden bir tanesi yolunuza Moose çıkabilir işaretleriydi. Denali’de kamp yapmak üzere yola çıktıysanız, alış-veriş için en uygun yer Wasilla olabilir. Yolun başında olmasına ragmen çok fazla alış-veriş seçeneği sunduğundan ileride yaya kalmak yerine burası tercih edilebilir. Biz Denali Ulusal parkın içindeki marketten yaptık alış-verişimizi: Çok daha kısıtlı seçenekleri daha pahalı bir fiyata aldık.

WP_20130703_003

Anchorage – Denali Ulusal Park yolculuğumuz 4.5 saat sürdü. Denali Parkı 24,500 km² büyüklüğünde devasa bir alan. Konaklama seçenekleri kabaca ya parkın içinde ya da dışında kalmak olarak özetlenebilir. Parkın içinde mevcut kamp alanlarında çadırda kalmak ya da genellikle oldukça yüksek fiyatlı, lüks klübelerde kalmak seçenekler arasında. Ya da parkın girişinin biraz ilerisi ya da gerisindeki yerleşim yerlerinde –ki bu yerleşim yerleri de çok büyük değiller- kalmak seçenekleri mevcut. Bu yerleşim yerlerinde de kamp yapmak, otellerde konaklamak, klübelerde kalmak ve son olarak karavan kamplarında konaklamak mümkün.

Denali Ulusal parkının ilk 15 miline (24KM) araba ile girilebiliyor. Bu bölüm asfalt yoldan oluşuyor. Toplamda parkın içinde 90 mil boyunca devam eden ve gerisi toprak olan yola ise sadece servis araçları (shuttle) ile ulaşılabiliyor. Bu servisler size istediğiniz yerde bırakıp, alabiliyorlar. Ancak dolu oldukları taktirde bir sonraki servisi bekliyorsunuz. Yine ilgili kamp alanlarına bu servislerle gidiyorsunuz. Kamp alanlarına önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor, servis için de ayarlama yapabilirsiniz. Özellikle bisiklet taşıyacaksanız, kesinlikle rezervasyon yapmanız lazım. Denali Ulusal Parkı bitki örtüsü tayga ve tunduradan oluşuyor. Denali başta kahverengi (boz) ve siyah ayı, moose (türkçesi sığın imiş), caribou (ren geyiği), Dall koyunu, sansar, tilki, kurt ve vaşak gibi memelilerin yanı sıra pek çok kuşa da ev sahipliği yapıyor.

Denali Ulusal parkı

Denali Ulusal parkı

Biz Denali Ulusal Parkı kamp alanında ancak bir gecelik yer bulabildik; Bir gece kampta, bir gece de parkın dışında konakladık. Parkta en gözde kamp alanı Wonder lake kam alanı. Zira burası MCKinley Dağının görülebildiği bir yer. Tabii hava koşulları dağın genellikle dumanlı başının görülmesine izin verirse. Denali dağa Atabaskan yerlilerin verdiği isim. Aynı zamanda pek çok iç geçirten Denali fotoğrafı da Wonder Lake’e vuran yansımalarla ya da gölü de manzaraya dahil ederek çekilmiş. Wonder lake bahsettiğimiz parkın içindeki 90 millik yolun 85. milinde yer alıyor. Parkın girişinden buraya ulaşmak yaklaşık 5 saat sürüyor. Bu sebeple benim tavsiyem parkta minimum üç gün veya daha fazla kalacaksanız bu ya da daha uzak bir lokasyonu tercih etmeniz.

IMG_6311

Wonder Lake’e vardığımızda bizi hostesimiz karşılıyor. Bize uygun kamp alanlarını gösterip, seçim yapmamıza yardımcı oluyor, yemek yeme konusunda kuralları aktarıyor: Yemek kesinlikle yemek yeme alanında yenecek, çadırın yakınında kokulu bir şeyler yenmeyecek. Yemekler kesinlikle açıkta bırakılmayacak ve bear proof (ayılardan korunmak üzere tasarlanmış) dolaplara kilitlenecek. Yemeklerin başından çok kısa süre olsa dahi ayrılınmayacak. Kokulu herhangi bir malzeme (diş macunu, krem, güneş kremi) aynı şekilde dolapta muhafaza edilecek, çadırın içinde hiç bir kokulu malzeme olmayacak. Tüm bunlar tahmin ettiğiniz gibi olası bir ayı davetini engellemek üzere. Ayı konusu Alaska’ya girdiğiniz andan itibaren kaçınamayacağınız bir gerçek olarak karşınıza çıkıyor. Zira buraya ayı ülkesi de deniyor. ABD’deki ayı nüfusunun büyük bir bölümü Alaska’da yaşıyor. Onlar da ayılarla beraber yaşamak, dikkat edin sadece korunmak değil, beraber yaşamak için her türlü önlemi alıyorlar. Yani yemekler konusundaki önlemler sadece ayılar çadırlara gelmesin diye alınmıyor, ayıların bizlerin çöplerinden beslenme alışkanlığı kazanarak vahşi yaşamlarını olumsuz etkilememek için de alınıyor. Çöp kutularının hepsi insaların parmaklarının girebileceği gizli küçük bölmelerdeki itme mekanizması ile açılıyor. Yemeklerin saklandığı tabiri caize küçük kilerlerin kapıları da yine daha karmaşık mekanizmalar ile kilitleniyor. Çünkü ayılar aynı zamanda oldukça zeki hayvanlar.

IMG_6315

Hostesimiz gece boyunca olacağı yeri gösteriyor ve ertesi gün çıkış zamanının (yani çadırları toplama zamanının) 11 olduğunu da hatırlatıyor. Burası otel gibi, giriş ve çıkış zamanları da belirli. Hostesimizin yanı sıra otobüsten iner inmez bizi kaşılayan diğer yaratıklar da büyük be inanılmaz çokluktaki sinekler. Otobüste yol alırken kampa yaklaştığımıza diğer yolcular yüzlerine sinekten korunmak üzere ince fileler taktıklarında biraz dalga geçmiştik ancak inince bunun son derece yerinde bir önlem olduğunu anladık. Malesef sinekler sebebi ile Wonder lake’in keyfine varılamıyor. Yani çadırın önünde uzanıp, keyif yapayım, yemeğimi geniş geniş yiyeyim, çadırımın hemen yanındaki güzel tahta banklarda manzaraya karşı içkimi yudumlayayım söz konusu olamıyor. Uzun lafın kısası buranın keyfi yerli yerince çıkartılamıyor. Bu sebeple burada kalmaktansa, parkın dışında muhteşem nehir Nenena’nın yanında keyifle konaklamak bizim daha çok hoşumuza gitti. Hatta sadece tek gecelik rezervasyon yapmış olmamıza sevindik.

Denali’nin büyüklüğü sebebi ile yürüyüş yapılacaksa detaylı haritalardan edinmek, yemeklik malzemeleri bear-proof (ayı korumalı) kavanozlarda saklamak iyi fikir olabilir. Bu kavanozlar parkın ana giriş merkezinde sağlanıyor. Parkta vahşi doğanın içinde oluyorsunuz, her an bir hayvan görme ihtimaliniz var. Biz ren geyiği, sığın (moose), tilki, dall koyunu gördük. Daha sonar konuştuğumuz pek çok kimse ayıya da rastgeldiğini söyledi ancak biz görmedik. Ayı insan ses ve kokusundan kaçınıyormuş diye okuduk. Ayı ile sürpriz karşılaşmalardan kaçınmak gerekiyormuş. Bu sebeple yürüyüş esnasında gürültü çıkarmak –sürekli konuşmak, şarkı söylemek veya el çırpmak- tavsiye ediliyor. Bizler çantasına çan takan yürüyüşçüler gördük, nitekim daha sonra biz de bu çanlardan edindik.

Denali Shuttles

McKinley Dağı sadece Denali Parkının içinden görülmüyor. Aslında hava iyi olduğunda Anchorage’dan bile -belirli yerlerden- seçilebiliyormuş. Ancak onun dışında bizim de Denali’ye gelirken kullandığımız George Parks otoyolunda farklı noktalardan görülebiliyor ki zaten bu noktalarda da manzara yerleri yapılmış. Tabii tek bir şeye ihityacınız var açık gökyüzü ve açık zirveye… McKinley aynı zamanda dağcıları da kendine çekiyor. ABD’de en sevdiğim şeylerden bir tanesi olan kayıt altına alma ve paylaşma burada da bize güzel bir bilgi verdi. Örneğin o anda kaç kişi dağda -212 imiş-, senenin başından beri kaç kişi çıkmak üzere kayıt yaptırmış, kaç tanesi zirve yapabilmiş bilgisini paylaşmışlardı.

Denali’de ikinci gece, Denali Ulusal Parkının dışında  Grizzly Bear Resort diye Nenana Nehrinin kıyısında konakladık ki burayı kesinlikle tavsiye ediyorum. Yemek için de McKinley Village Lodge otelinin GoldRush restoranına gittik ki yine buradan da çok memnune kaldık.

Reklamlar

İşlemler

Information

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: