2 Kıta Bir yarış – Kıtalararası Yüzme Yarışına Hazırlık ve Ön Eleme

19 07 2012

2 sene bekleyişin ardından bu sene 24. Kıtalararası Yüzme Yarışını 2012’de tamamladım. 2010’da seçmlerine katılmış, geçmiş ancak yarış haftası geçirdiğim böbrek rahatsızlığı yüzünden katılamamıştım.

Boğaz geçişi pek çok kişi için oldukça çekici bir yarış. Bu sebeple olsa gerek, başvurusu biraz meşakkatli. Nisan aylarında Yarış Organizasyon Sitesinden, ilgili formları doldurup çıktıları ile  doktor raporu ve resimleri ekleyerek, Olimpiyat Komitesine göndermekle başlıyor süreç. Benzer zamanlarde hedefler doğrultusunda antrenmanlara başlamak akıllıca.

Başvuru dökümanlarında bir sıkıntı yoksa, seçmelerin olduğu hafta, Junk dizinine düşmesi kuvvetle muhtemel bir mesaj alıyor ve elemelere davet ediliyorsunuz. Elemeler istanbul, İzmir ve Ankara’da yapılıyor.

Ben 2 Haziranda seçmelere katıldım. Seçmeler de biraz meşakkatli. Adaylar yaklaşık 8 kişilik gruplar halinde bir kulvara alınıyorlar ve başlarındaki gözetmen eşliğinde 800M yüzmeleri söyleniyor. Son yüzücü çıkana kadar, o kulvarın gözetmeni yeni grup davet etmiyor. Bu da hızlarına göre sınıflandırılmayan ve çok farklı tempoda yüzen adaylar yüzünden kulvarların çok uzun süre işgal edilmesi ve elemeler için oldukça beklemek demek. Ben örneğin sadece havuzda, kulvara davet edilmek için 1.5 saate yakın bekledim. Halbuki başvuru esnasında tempolar sorulsa ve çok daha net bir randevu çizelgesi ile davet edilsek ne güzel olur!

Yukarda bahsettiğim davet metninde 800M’nin 14dk altında yüzülmesi gerektiği söyleniyor ama bu çok iddalı bir hedef. Yine aynı metinde adayların deneme sonrası genel duruş ve nabız değerlendirilmesi yapılacağını belirtiliyor. Ana kriterlerden biri de yüzüş tekniği deniyor. Öncelikle deneme yüzüşünde zaman tutulmuyor, çıkışta nabız kontrolü de yok. Oraya vardığımızda da 14dk sınırı, bir şekilde 20dk olarak dillerde dolaşmaya başlamıştı. Ben 20dk altında yüzdüm, çıkışta gözetmen saat tutmamıştı ama sorduğumda evet 20dk altındansın dedi. Bilemedim!

Sonuçlar ise yarıştan sadece 15 gün önce açıklanıyor. Yukarda belirtilen ancak uygulanmayan kriterlerin ardından bu sene şöyle bir olay gerçekleşti : Elemede seçilmeyen, ancak sonrasında bir sorun olduğuna organizasyonu ikna edip katılan kadın yarışmacı, kadınlar birincisi oldu. Organizasyona elemelerin yapılış şeklinin değiştirilmesini daha doğrusu gereken özenin gösterilmesi gerektiğini söyleyen  önemli bir örnek sanırım.

Uyguladığım antrenmana gelirsek : Öncelikle süre hedefim yoktu; Sakatlanmadan, keyif alarak, zorlanmadan yüzmek istiyordum.

Martın son haftasında çok hafif, yüzme drilleri yaptığım yarım saatlik seanslarla havuza ısınmaya başladım. Nisan ayında da, 1 temmuz İstanbul Triatlonunu hedefleyen, 12 hafta sürecek bir triatlon programı ile devam ettim. Triatlon programı haftada üç tane yüzme antrenmanı veriyordu. Bir tanesi hız ve sprint odaklıydı. Diğerleri driller, hızlanmalar, kesintisiz yüzülen mesafelerin karışık yapıldığı antrenmanlardı. Bunu kendi hedeflerimle ulaşmak için yeterli gördüğümden, bir değişikliğe gitmedim. Zira daha önce Boğaz geçişine katılanlar her ne kadar mesafe 7K ise de, akıntı yardımı ile hissedilen yüzüş mesafesinin 3000 ile 4000m olduğunu söylüyorlardı. Yarışmacıların süreleri de bu bilgi ile paraleldi. Benim antrenmanlarımda ortalama yüzülen mesafeler 2000 ila 3000m arasındaydı. ben genellikle 2000m civarlarında tamamladım antrenmanlarımı. Aralarda 3000m antrenmanı da gerçekleştirdim.

Triatlonu tamamlayışımın ardından kalan iki haftada yine haftada üç defa yüzmeye çalıştım. Ancak yarış haftası çok daha hafif antrenmanlar yaptım.

Yarışın fiziksel hazırlığı değil de mental hazırlığı özellikle benim için sıkıntılıydı. Zira hedefimi duyanların genelde verdiği reaksiyonlar “Ayy orda nasıl yüzeceksin?”, “Çok pis değil mi?, “Ben denizden korkarım, kim bilir derinlerinden neler çıkabilir?”, “Peki akıntı?”şeklindeydi. Ben de bu düşünce ve hislerin bir kısmını paylaştığımdan, çok derinlemesine bu konulara dalmak istemedim.

Boğaz’da akıntı önemli bir faktördü. Hiç deneyimlemediğim açık su yüzüşüne, kuvvetli ve değişken akıntılar da eklenince sadece sağ ve salimen Kuruçeşme Cemil Topuzlu parkında kurulacak olan o platformdan çıkmaya odaklandım.

Sporcunun el kitabından, yarışın öncesindeki cuma, cumartesi günleri bone ve çantalarımızı Cemil Topuzlu parkında alacağımızı öğrenmiştik. Bu günlerde saat başı yapılacak tekne gezintisi ile brief de alabilecektik. Ancak cuma günü bonelerin bir şekilde dağıtılamadığı haberini aldık. Pazar günü erken saatte de çantalar alınabiliyordu ancak biz tekne gezisine katılmak istediğimizden cumartesi 13:30 gibi Cemil Topuzlu Parkına vardık.

Parkta ertesi gün gerçekleşecek yarışlar için son sürat çalışmalar devam ediyordu. Hemen bonelerimiz için ilgili noktaya yöneldik. Ancak iki hayal kırıklığı bizi bekliyordu : Saat başı olacağı söylenen tekneler nedese 14:00’de kalkmayacaktı. yani 15:00’e kadar beklemek zorundaydık. Bir de çantamdan çıkan t-shirt bedeni X-Large idi. Değiştirmek için sorduğumda ellerinde böyle bir değişiklik için t-shirt olmadığını belirtti görevli arkadaşlar. Taa nisan ayında yaptığımız başvuruda verdiğimiz t-shirt bedenine rağmen, bu yarıştan elimizde kalacak hatıranın ancak 3 beden büyük gecelik olarak hazırlanması bana kalırsa organizasyonun diğer zayıf noktalarındandı.

Tekne brieflerine ek olarak saat 14:00’de Ataköy’deki Olimpiyat Evinde de bir brief vardı, ancak biz teknenin üstüne bunu çok anlamlı bulmadığımızdan, bu konuda planlama dahi yapmadık. Tekne gezisine 15:00’de başladık. Kanlıca’ya gidene dek, yarışma kuralları, diskalifiye durumları ve hava şartlarına dair faydalı, genel bilgilendimeler hem ingilizce, hem de türkçe yapıldı. Dönüşte ise tekne mümkün olduğunca bizim takip etmemiz gereken rotada hareket etti, aynı esnada yine hem türkçe hem de ingilizce rota bilgisi verildi.

Boğaz geçişinde en sıkıntılı kısım zaten rota. Burada farklı küçük gruplarda, farklı bilgilendirmeler yapıldı. Gezi bittiğinde herkesin aklında başka bir rota bilgisi, başka bir nirengi noktası vardı ve sanırım ilk defa yüzeceklerin kafası daha da karışıktı. Aslında tekne gezisi, muhteşem bir hazırlık ve organizasyona bu konuda hak ettiği teşekkürü iletmemiz lazım. Ama organizasyon yine bu noktada : Bir, tekne gezintisi yapılırken mikrofon gibi bir aracı ingilizce ve türkçe bilgilendirmeler birbirine karışmadan konumlandırmayı sağlayabilir. Zira deniz trafiğinde ve rüzgarda bilgilendirme yapan arkadaşımızı duymakta zorlandık. İki, bilgilendirme yapan kişinin yorumlamasına kalmış rota aktarımı yerine, hem el kitapçıklarında metin olarak paylaşılan, hem de ana hatlarını bilgi aktarımı yapan görevlinin kullanacağı daha net bir rota üzerinden bilgilendirme üzerine çalışabilir.

Ben Adım Adım Oluşumunun altında bizi birleştiren Suda Koşanlar ekibi ile sürekli iletişim halindeydim. Bu gözden kaçırdığım noktaların grup tarafından hatırlatılması ve motivasyon açısından çok iyi geldi.

Tekne gezimizde ertesi gün rüzgarın ve dolayısyla akıntının daha şiddetli olacağı ve bunun bizi rahatlatacağı anlatıldı. O anda pek sevindik ancak ertesi gün işler biraz renk değiştirdi. O hikayede kısa süre sonra yayımda…

Reklamlar

İşlemler

Information

12 responses

19 07 2012
reachie

bu kadar antreman yapmaktan sıkılmıyon mu? 🙂

19 07 2012
Gökben Utkun

Aslına bakarsan hayatımda aynı anda bisiklet, yüzme ve koşu antrenmanı olması kendimi çok sağlıklı hissettiriyor. 🙂

6 03 2013
HÜSEYİN

BEN İLK DEFA KATILACAM A GURUBUN DA YARIŞACAM SİZE NE YAPMALIYIM BİLGŞ VERİRMİSNİZ EVRAKLARIMI HAZIRLADIM BU GÜN YARIN GÖNDERECEM

13 04 2013
eseyren

Gökben hanım boğazı geçmek için nasıl idman setleri uygulamak gerekiyor

26 05 2013
Metin

Ben on elemelerde 800M yi 18:45 de yuzdum. 30 – 35 yas gurubundayim. Iyimidir, kotumudur? 19dk alti iyidir diyorlar ama bilemedim. Onceden katilanlarin cevaplarini bekliyorum.

2 06 2013
Gökben Utkun

Bize söylenen ve benim duyduğum 20 dakika altı. Dereceniz iyi görünüyor. Ancak hem seçim kriterleri çok net değil hem de baktıkları tek unsur zaman değil sanırım. Örneğin stil, havuzdan çıkışta gözlemlenen yorgunluk da kriterler arasında galiba. Umarım seçilir ve bu deneyimi yaşarsınız.

25 12 2013
name

hi i hope you can understand me.
i have a question , how you can regist on this “atraction” iki kita bir yaris.
(yeni yilda iyi yarismalar diliyorum)

2 01 2014
Gökben Utkun

Hello

You can access the web site from http://www.2kita1yaris.com/ And the https://www.facebook.com/2kita1yaris The announcements for the 2014 probably start around march and the pre-application deadline time is around april…

14 03 2014
ms

merhabalar, bi sorum olacaktı peki bu her kulvara 8 kişi giriyor demişsinizya o kulvardaki bazı kişiler yavaş yüzüyor ise diyer hızlı yüzecek olanları engellemiyorlar mı peki ? yani saçma bir durum oluyor bu şekilde.

15 03 2014
Gökben Utkun

Hızlı yüzmek kendi başına bir kriter değil. Ancak yüzme başlarken yüzücüler kendi aralarında konuşuyorlar. Sırayla girip, başlıyorlar. Zaten bir tur döndükten sonra hızlar oturuyor ve herkes hızlıdan yavaşa sıralanıyor…

17 03 2014
Zehra Levent

Yukaridaki bilgiler altin degerinde benim icin. Bu sene ilk kez katilmak istiyorum, yavas ama dayanikli bir yuzucuyum ama elemelerden korkuyordum. Elemeler hakkinda sizin sayenizde aradigim bilgilere ulasabildim, baska kimse bu sorulara cevap veremedi bana – cok tesekkurler!!

31 07 2014
Bülent uzak

2 km yi 1 saatte yüzüyorum parkuru bitirebilirmiyim yoksa antremanlara devam mı etmeliyim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: