Buenos Aires – Tango

17 12 2011

Buenos Aires’e gidip, tangodan bahsetmemek olmaz. Hatta ben tango yapmamak da olmaz diye düşünenlerdenim. Havalimanında turist bilgilendirme standında şehrin haritasını aldıktan hemen sonra tango yapılabilecek –ders alınabilecek, milonga olan- yerleri sordum. Yardımcı olan kişi de hemen bana fotokopi ile çoğaltılmış arkalı önlü bir sayfada tango ile ilgili yerlerin bir listesini çıkardı.

Benim isteğim Buenos Aires’te kaldığım her gün bir ders alabilmek ve/veya tango ile ilgili bir şey yapabilmekti. Ders saatleri ve bizim turist olarak gezi programımız konuyu çok kolaylaştırmadı. Yapılacaklar listesine akşamları güzel bir restorantta yemek yemek de eklenince ancak bir defa ders alabilmek, bir defa milongaya katılmak ve bir defa da tango gösterisine gitmek mümkün oldu. Tabii bir de sokakta yakaladığımız gösteriler oldu ki sanıyorum bizi en çok Buenos Aires’te hissettiren de bu oldu. Turist algısı bu olsa gerek!

Tango deyince akla en çok dansı gelse de tango müziğinin de çok önemli bir yeri var. Tango bilindiği üzere Rio de la Plata bölgesinde özellikle işçiler arasında başlayan bir dans biçimi. Tango müzik, dans ve ritminin kendinden önceki pek çok müzik dans ve ritmin karışımı olduğu düşünülüyor. Latin Amerika’ya Avrupa’nın pek çok yerlerinden göç etmiş, fakir ve yanlız pek çok adamın da sanıyorum oluşama önemli ölçüde katkısı var. Tango aslında genel olarak dansı kasteden bir terim olarak kullanılıyormuş. O dönemde candombe, habanera gibi popular dans ve ritmler milonga müzik ve dansına katkı yapmış. Müziğe eşlik eden sözler öncesinde göçmenlerin fakirliklerini ve yalnızlıklarını anlatırken zaman içinde tangonun popularitesi arttıkça ve farklı ekonomik sınıflardan kitleleri çektikçe daha ziyade aşk şarkılarına dönüşmüş. Tangonun Arjantin’de popüler oluşu ise ancak dans ve müzik Paris salonlarında kendini kanıtladıktan sonra gerçekleşmiş.

Tango müzik ve dansının etrafında pek çok isim var: En çok bilinenler Carlos Gardel, Homero Manzi gibi isimler. Tango müziğinin kendini en çok ayırt eden çalgısı ile bandoneon gibi görünüyor. Bandoneon ise bir Alman çalgısı. Dinsel müzik çalma amaçlı, orga taşınabilir bir alternative sunmak için icad ediliyor ancak Avrupa’da tutunamıyor. Göç eden Avrupalılar ile Arjantin’e taşınan çalgı, orada özellikle tango ile birden bütün dünyanın tanıdığı ve sevdiği bir çalgı haline geliyor. Yine buna özellikle Carlos Gardel’in bu çalgıya tangolarında ağırlık vermesinin etkisi oluyor. Çoğunlukla ikisinin ortasında da var olan körük sebebi ile birbirine benzetilen akordeon ile bandoneon arasında hatırı sayılır farklar var.

Bana verilen tango sayfasında Buenos Aires’in her yerine yayılmış milongalar –ki dersler de burada veriliyor- ve tangueriaların –tango gösterilerinin gerçekleştiği yerler- listesi yer alıyordu. Ben de aşağı yukarı bize en yakın yerlerden birini seçtim. “Confiteria Ideal

İlk önce bir milongaya gittik. Milonganın giriş ücreti 20 peso. Genellikle yaşlılar ilgi gösteriyor milongaya. Çoğunluk 60’lı yaşlarında gösteriyordu. Milongaya herkesin özel bir özen gösterdiği giyim ve bakımlarından hissediliyordu. Milonga salonu, Arjantin filmlerinde görebileceğiniz salonların aynısı. Geniş bir salonda, ortada boş bırakılan geniş bir alanın etrafına çevrelenmiş mütevazi masa ve sandalyeler. Salon dans amaçlı, yemek içmek amaçlı değil. Belli bir başlangıç ve bitiş saati var. Aynı salonda, günde bir kaç defa milonga olabiliyor. Milongada önce gözler anlaşıyor bildiğim kadarıyla. O sebeple biz dansa kaldırılmayalım diye gözlerimizi yerden kaldırmadık. Ancak yine de masamıza gelip bizi dansa kaldırmaya çalışan pek çok yaşlı delikanlı oldu. Hepsini dansı bilmediğimizi söyleyerek geri çevirdik. Hepsi de oldukça ısrarlıydı ve Milonganın bir yürüyüş olduğunu, yürümeyi de mi bilmediğimizi söyleyerek bizi ikna etmeye çalıştılar. Bu arada bizim İspanyolca bilip bilmememiz de çok umurlarında değildi. Söylemek istedikleri ne varsa, biz anlasak da anlamasak da anlattılar. Bu halleri onlara umursamaz ama hoş ve işlevsel bir biçimde umursamaz bir hava veriyor. Ancak gezi arkadaşım Ceyda son anda bana bir kazık attı. Masaya gelen bir yaşlı delikanlıya benim dansı bildiğimi söyledi, hayır hayır desem de adam benim utangaç bir yapım olduğunu düşünerek, Pratik yapmam gerektiğini söyledi. Daha fazla hayır demek kırıcı olacağından, kabul ettim.

Tangonun fakir işçiler arasında yaygınlaştığı dönemde, Buenos Aires’te kadın sayısı oldukça düşükmüş. Kadınlar erkekleri tango becerilerine göre seçiyor, iyi dans eden erkeklerle daha fazla vakit geçiriyorlarmış. Bir erkeğin bir kadını dansa kaldırdığı sırada becerisini göstermesi için üç şarkı boyunca şansı varmış. Bugün de milongada dansa kalkıldığında, çok özel bir sıkıntı olmadıkça 3 şarkı boyunca dans ediliyor. Ondan önce dansı sona erdirmek genellikle kabalık sayılıyor. Kadın ve erkeğin büyük uyumunu gerektiren bu dansın en zor kısmı bu uyum meselesi. O sebeple dans sahnesinde gördüğümüz o anda tanışıp dansa kalkan çiftler, genellikle afilli hareketlerden kaçınıyor, daha mütevazi yürüyüşleri ve dönüşleri yapıyorlar. Salon kalabalıklaştıkça, insanların birbirine çarparak incitmesi ihtimali de ortaya çıktığından, hareketler giderek daha az gösterişli yapılıyor. Yani havaya iyice kaldırılacak bir bacak, kalkmıyor da, kalkacakmış gibi yapıyor. Birbiri ile uzun süredir danseden çiftler çok net anlaşılabiliyor.

Başka bir akşam derse gittiğimde ise, Gabriella adında pek tatlı Arjantinli bir kadın ders verdi bizlere. Ders ücreti 30 peso, bunu verdiğinizde milonga girişine ücret ödemiyorsunuz. Ve yaklaşık olarak dört saat süren bir ders programı var. Ancak biz yemeğe gideceğimizden, ben dersi tamamlamadan çıktım. İlk defa bayan bir öğretmenden ders aldım ve kesinlikle farklıydı. Bir bayanın nasıl yürümesi, nasıl durması gerektiğine dair çok daha iyi bir fikrim oldu. Öğrentmenim de beni beğendi galiba “Muy linda, muy linda” diyerek beni övdü.

Arjantin tangosunda bayan dansçı olmanın en zor yanı erkeği takip ederken ustalık göstermenin yanı sıra, dansın akıcılığından da ödün vermemek. Dansın önceden tasarlanmış bir kurgusu olmadığından, beklenen bedenlerinin üst bölgesini özellikli göğüs bölgesini birbirine mümkün olduğunca yakın tutarak, erkeğin hareketinin kadın tarafından algılanıp, takibinin yapılması. Tabii teorik olarak her hareketin kadına işaret verecek bir başlangıcı var, ancak bunun tam bir standardı da yok. Sıklıkla dans edilen bir partner ile bu takibi yapmak giderek kolaylaşıyor ancak yeni bir araya gelinen bir partner ile bu denli akıcı bir dansı yakalamak gerçekten güç.

Son olarak da bir tangueriyaya gittik. Tangueriyalar yemekli gösteri seyredilen salonlar. Gelip sizi alıyor ve ardından da bırakıyorlar ama oldukça pahalılar. Biz Esquina Homero Manzi adında bir yere gittik. Siz sakın gtmeyin! Kişi başı ücret 400 peso. Bundan çok daha makul fiyat bulabilmek mümkün oysa. Biz bir yanlış anlaşma sebebi ile burayı seçmiş bulunduk. Bu fiyata fiks menu akşam yemeği ve bırakılıp alınma dahil. Fiks menülerin seçenekleri var, diğer seçenekleri seçtiğinizde fiyat farkı hesabınıza ekleniyor. Gösterinin kendisi oldukça güzeldi. 6 kişilik orchestra, 6 kişilik dans ekibi ve 2 tane de solist vardı. Gösteri yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Yemeği önemli ölçüde gösteri başlamadan servis etmeyi tamamlıyorlar. Zaman zaman bir çift sahne alırken, zaman zaman hepsi sahnedeydi. Aralarda da solistlerden Arjantin tangolarını dinledik.

Bir de sokakta seyrettiğimiz gösteriler oldu. Sokakta gerçekleştirilen gösteriler deyince iki yer akla geliyor : La Boca ve San Telmo. Ancak biz ilk sokak tangomuzu Puerto Madero’da gördük. La Boca aynı zamanda Maradona‘nın da geldiği sokak ve futbol takımıyla ünlü. La Boca’daki güvenlik dolayısıyla çok uyarıldığımızdan, her şeyi hostele bırakıp gitmeyi düşündük. Ancak o fırsatı da yaratamadığımızdan gitmedik. San Telmo’ya gelince, özellikle pazarları sokak satıcılarıyla şenlenen bir pazarı var. İnanılmaz bir kalabalık Defansa caddesi üzerinde bir aşağı bir yukarı gidiyor. Plaza Dorrega‘da sonlanan bu şenliğe aynı zamanda pek çok sokak göstericisi de eğlence katıyor. Burası aynı zamanda antika dükkanları ve kafeleriyle de ünlü bir semt. Denk getirebilirseniz, pazar günü gitmeye çalışın. Burada güzel bir tango gösterisi seyrettik, ancak ben bu gösteriyi değil, Puerto Madero’daki gösteriyi videoyaya çekmiştim.


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: