DASK ADAM 2011 – İzlenimler I

20 07 2011

DASK (Doğa Araştırmaları Sporları ve Kurtarma Derneği) her sene iki önemli organizasyona imza atıyor: DOGAY (Doğada Görüntü Avlama Yarışması) ve ADAM (Anadolu Dağ Aşma Maratonu). Her iki organizasyon da her sene farklı bölgelerde gerçekleştiriliyor.

DASK ADAM’a katılmak bir kaç yıldır aklımdaydı. Ancak 2009’da bir toplantım ile çakıştığından, 2010’da  Boğaziçi Kıtalararası yüzme yarışına katılmayı planladığımdan DASK ADAM’ı düşünememiştim bile. Bu sene nihayet ortağım Mehmet Vanlı ile kısa parkur yarışına katıldık vee başarıyla tamamladık.

DASK ADAM hafta sonunda yapılan 2 günlük bir yarış. Son üç senedir Bolu Dağlarında yapılıyor. Yarışta koşulabilecek üç parkur bulunuyor : Kısa, orta ve uzun parkur. Fikir vermesi açısında yarışmacılarla paylaşılan ortalama mesafe ve irtifa bilgilerini buraya aynen alıyorum.

Uzun parkur: Kuş Uçuşu -iki günün toplamı- 51 km. Tahmin edilen yürüyüş mesafesi  -iki günün toplamı- 72 km.
Tahmin edilen – iki günün toplamı- tırmanış 2500 metre. Bu sene ilk gün 9 (ara kamp varış dahil), ikinci gün 9 hedef  (ana kamp varış dahil)verildi (Ancak ikinci gün yarış devam ederken hedeflerden biri iptal edilmiş ve 8 hedef koşulmuş).
Orta parkur: Kuş Uçuşu -iki günün toplamı- 40 km.  Tahmin edilen yürüyüş mesafesi  -iki günün toplamı-  56 km.
Tahmin edilen – iki günün toplamı- tırmanış  2300 metre. Bu sene ilk gün 7 (ara kamp varış dahil), ikinci gün 7 hedef  (ana kamp varış dahil)verildi (Ancak ikinci gün yarış devam ederken hedeflerden biri iptal edilmiş ve 6 hedef koşulmuş).
Kısa parkur: Kuş Uçuşu -iki günün toplamı- 20 km.  Tahmin edilen yürüyüş mesafesi  -iki günün toplamı-  29 km. Tahmin edilen – iki günün toplamı- tırmanış  1400 metre. İlk gün 5, ikinci gün 4 hedefe koşuldu.
Bu sene de Bolu’nun Kıbrısçık bölgesi merkez alınarak yapıldı.
Cuma gecesi ana kampta saat 10 sularında kısa bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Kabaca parkur ve su bilgisi iletildi. Çantalarımıza asacağımız numaralarımız dağıtıldı. En önemlisi de ertesi günkü çıkış saatlerimiz verildi. Bu sene yaklaşık 90 takım yarışmaya katılıyordu. Aynı parkuru yarışanlara 5’er dakikalık aralarla çıkış saatleri verildi. Bize piyangodan 5:30 çıktı. En erken çıkış 5:00 en geç çıkış sanıyorum 7:00 gibiydi.
Ana kampımız malesef bir su kaynağı yakınında ve ağaçlıklı bir yer değildi. Sanıyorum telefonların çekmesi ve başka lojistik ihtiyaçlar üzerinden yer belirleniyor. Bu sefer kamp keyif unsurlarına hizmet etmeyen çıplak bir tepe denk gelmişti. Ama onca insan bir aradayken yine de çok eğlenceliydi. Bir de muhteşem bir ay doğuşu izledik.
 
 
DASK ADAM yarış boyunca ihtiyaç duyacağınız bütün malzemelerinizi sırtınızda taşıyorsunuz. Dolayısıyla ADAM’a katılmadan önce gerekli malzemeleri doğru biçimde çıkarmak hayati önem taşıyor. Zira yarış esnasında ilerleyen her saatte ağırlıklar katlanarak omuzlarımızı çöktürüp, sırtlarımızın tutulmasına sebep oldu… Yanımıza aldığımız malzemenin ne olacağı konusunda titiz olmak gerektiği kadar, alınan malzemenin hafifliği de çok önemli. Ancak hafif malzeme demek birden bire ciddi oranlarda artan fiyat da demek…
Ben daha tecrübeli DASK katılımcısı sevgili arkadaşlarımın verdiği bilgiler doğrultusunda şu malzemeleri yanımda taşıdım. Aşağıdaki malzemelerin ağırlığı ne kadar az ise, o kadar makbul. Cuma akşamını ana kampta geçirirken hava durumu hakkında fikir edinme şansım oldu ve yanımda getirdiğim fazla giyeceklerin bir kısmını ana kampta bıraktım.
 
Yanımıza aldığımız zorunlu malzemelerden bir kısmının takım için bir tane alınması, bazılarının da takımın her üyesi için alınması gerekiyor.
 
Taşınması Zorunlu Malzemeler
– Çadır
– Uyku tulumu
– İlk yardım seti
– Sırt Çantası (Çantanın hafifliği önemli, ben iki çanta taşıdım. İyi bir fikir olmadığına karar verdim…)
– Harita ölçüm malzemeleri
– Pusula
– Düdük
– Su taşınacak matara vs.
– Fener ve yedek pil
– Cep telefonu ve/veya telsiz
– Yiyecek -Bu konuya bilahare değineceğim-
 
Diğer Malzemeler
– Şişme Mat
– Acil durum battaniyesi
– Yağmurluk (Hafiflik ile ciddi hava şartlarında koruma konusunda denge bulmak da fayda var)
– Çöp torbası ya da çantayı koruyacak torba
– Termal içlik alt ve üst (Akşam güneş batışından, sabah güneş doğuşuna dek kullandım)
– Termal kolsuz ve çok daha hafif içlik (Gün ısınana dek t-shirt altında kullandım)
– Yarım kollu nefes alabilen t-shirt
– Uzun kollu nefes alabilen t-shirt
– Trekking pantalonu (Burada bazıları uzun tayt, bazıları da kısa tayt + calf çorap tercih etmişti)
– İnce polar (Akşam güneş batışından, sabah güneş doğuşuna dek kullandım)
– Eldiven ve bere (Yanımda getirdim, cuma akşamı havanın durumunu ve benim üşüme durumumu deneme imkanım oldu. Böylece eldiven ve bereyi almamaya karar verdim.)
– Baton (Arkadaşımın kısa parkurda gerek yok yorumu doğrultusunda almadım ancak kesinlikle gerekli. Ciddi iniş ve çıkış yaptık)
– Temizlik malzemeleri (Ben bol miktarda ıslak mendil taşıdım)
– Gerekli ilaçlar / Lens kabı, solüsyonu vs.
– Güneş gözlüğü
– Güneş kremi
– Fotoğraf makinası (Ben telefonu bu amaçla kullandım)
– Plastik Çatal, kaşık, bıçak ya da spork
– Çakı
– Harita kabı
– Kimlik + Para
– İki çorap (Birisi yedek)
– Buff (Ben iki adet aldım. Bir tanesini boynumda kullandım, bir tanesini de kulaklarımda. Bir tane alıp aynı işlev yine görülebilirdi ancak benim için çok ince olurdu.)
Bunlara ek olarak ana kampta konfor sağlayabilecek ve yarış esnasında yanımızda taşınmayacak her türlü malzeme olabilir. Bizim kampta dağcı ocakları da vardı, piknik tüpü de. Ana kampta diğer popüler malzeme taşınabilir sandalyelerdi.
Yiyecek olarak ana kampta yediğimiz bir akşam yemeği ve ana kampta yapacağımız kahvaltı için ağırlık unsuru gözetmeyip, lezzetli bulduğumuz ve karbonhidrat ağırlıklı yiyecekleri (Ekmek, çikolata, bal, peynir, makarna, çorba, sandviç vs.) tercih ettik.
Gece sohbet, gürültü derken uyumamız 12’yi buldu. Saat 4:30’da gayet ılık bir sabahta uyandık. Eşyalarımızı toparladık, çadırımızı topladık ve kahvaltımızı ettik.  Haritamızı ve her hedefte mühürleteceğimiz pasaportlarımızı aldık. DASK ADAM’da dağıtılan harita 1/25.000 ölçeğinde topoğrafik harita. Yapım yılı 2001. İşaretleme açısından topoğrafik haritaların orienteering haritalarından farkları var. Bu sebeple bu haritanın açıklamalarından iyice yararlanmakta fayda var. Bir diğer önemli nokta da haritanın yapılış zamanından bu yana güncelleme görmemiş olması. Bu hem yeni açılan yolların görünmemesi, hem eski yolların kaybolması ya da biçim değiştirmesi anlamına geliyor. Bu da yarışma esnasında yer yer bizi zorlayan bir konu oldu.

Yarışma esnasındaki izlenimlerim ve yemek konusu ise ikinci yazıda…


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: